From The Mana World

This translation page needs to be updated

The original English page has been modified so this translation page contains outdated content. Please help keep Wiki a useful resource by joining our Translators team and update this page. See Category:Translation update needed for pages needing a translation update. Remove the "{{Main page updated}}" template when you're done. Thanks.


Rozpoczęcie gry w TMW już za tobą, lecz nie wiesz co dalej? Głowa do góry, ten artykuł ci pomoże!

Kiedy wejdziesz do TMW po raz pierwszy na domyślnym serwerze (themanaworld.org), spostrzeżesz w miarę prosty interfejs, z paroma przyciskami. Mimo że znaczenia większości z nich można się domyślić, to wystarczy najechać kursorem myszy nad dany przycisk aby zobaczyć opis danego przycisku. By zamknąć dane okno zazwyczaj wystarczy kliknąć na przycisk X znajdujący się w jednym z jego rogów, bądź któryś z klawiszy funkcyjnych. Wciskając przycisk F1 uzyskasz więcej informacji na ten jak i inne tematy. By rozpocząć rozmowę z NPC, wystarczy kliknąć lewym przyciskiem na danej postaci (na maku wystarczy po prostu kliknąć). Pierwszą rozmowę rozpoczniesz z Sorfiną, która zaznajomi Ciebie z zasadami panującymi w grze, po czym odbędzie z tobą krótką rozmowę przekaże ci przedmioty dla początkującego gracza. Zależnie od tego którą z opcji dialogowych wybierzemy, rozpoczniemy swoje pierwsze misje lub dostaniemy przedmioty po zapewnieniu Sorfiny iż jesteśmy zaawansowanymi graczami (opcja "No, thanks. I already know how things are going." oraz "Yeah, but thanks for the offer. Bye.")

Sorfina najpierw powie ci byś poszedł w kierunku dywanu. Kolejnym krokiem będzie założenie ubrania na swój tors. Udaj się w kierunku skrzyni (Chest) i naciśnij na nią. Otrzymasz Bawełnianą Koszulkę (Cotton Shirt) i Szmaciane Szorty (Ragged Shorts). Otwórz inwentarz klikając na przycisk "INW" bądź wciskając klawisz F3. Istnieją dwa sposoby by założyć przedmiot. Pierwszy z nich polega na kliknięciu na przedmiocie by go zaznaczyć, po czym nacisnąć przycisk "Załóż". Nieco szybszym sposobem jest po prostu dwukrotne kliknięcie na przedmiocie.

Po założeniu ubrań znalezionych w skrzyni, wróć do Sorfiny. Ofiaruje ona Tobie "Ręcznik Autostopowicza" (Hitchhiker's Towel), który pozwala na powrót do jednego z Menhirów stojących w różnych lokalizacjach oraz pieniądze - 30GP. Po zakończeniu rozmowy wyjdź z pomieszczenia i udaj się na parter by porozmawiać z Tanishą. Jeżeli kiedykolwiek będziesz miał problemy ze znalezieniem jakiegoś wyjścia/przejścia, wystarczy że naciśniesz przycisk "SOC" (społeczność), i w nowo otwartym oknie wybierzesz zakładkę GPS. Zielonym kolorem zaznaczone przejścia pomiędzy obecną a następnymi mapami. Wystarczy kliknąć raz na lokacji podświetlonej na zielono, a postać uda się w to miejsce automatycznie.

Tanisha przekaże ci Nóż (Knife) oraz Procę z Amunicją (Slingshot, Sling Bullet) i poinstruuje jak walczyć (naciskając przycisk "A" namierzasz potwora, naciskając "X", atakujesz go, naciskając lewy Shift przerywasz atak, lewy Ctrl - autoatak. Pamiętaj że możesz przypisać tym akcjom inne przyciski w menu "Konfiguracja" - "Wejście")

Załóż nóż, po czym rozpocznij walkę z Larwami (Maggot).

Larwa

Jeżeli pasek z Punktami Życiowymi (PŻ, lewy górny róg ekranu) będzie na bardzo niskim poziomie, nie atakuj kolejnego przeciwnika, tylko usiądź (przycisk "S") i poczekaj aż twoje PŻ ulegną regeneracji. PŻ można odzyskać stosując różne pokarmy i napoje. Po zabiciu wystarczającej liczby Larw, powrócisz tam gdzie rozpocząłeś rozmowę z Tanishą. Nauczy Ciebie jak przydzielać punkty statystyk (klikając przycisk F2 otworzy się okno statusu, by przydzielić punkt umiejętności należy nacisnąć "+" przy danym atrybucie.

  • Siła: - zwiększa obrażenia zadawane broniami krótkodystansowymi i pozwala dźwigać większy ciężar.
  • Zwinność: - przeciwnicy trafiają Ciebie rzadziej a prędkość Twojego ataku zostaje zwiększona
  • Witalność: - zwiększa twoje maksymalne PŻ i prędkość ich regeneracji. Zwiększa wytrzymałość na obrażenia - otrzymujesz ich mniejszą ilość.
  • Inteligencja - zwiększa twoje punkty Many i prędkość jej regeneracji. Ma wypływ na zdolności magiczne.
  • Celność: - obrażenia zadane z łuku zwiększają się. Trafiasz swych przeciwników częściej niezależnie od tego czy masz założoną broń krótkodystansową bądź długodystansową.
  • Szczęście: - Określa prawdopodbieństwo zarówno zadania obrażeń krytycznych jak i ich uniknięcia ze strony przeciwnika.

Więcej możesz przeczytać w artykule dotyczącym statystyk Statystyk. Poza pustynią na której rozpocząłeś, jest jeszcze całkiem duża liczba miejsc do odwiedzenia w The Mana World. Możesz je znaleźć na własną rękę. W grze znajduje się też większa ilość broni poza tymi które otrzymałeś na początku. Miej oczy otwarte na rozmaite sklepy podczas zwiedzania gry. Larwy również upuszczają coś przydatnego - Sztylet (Dagger) który jest nieco lepszy od Noża otrzymanego na początku. (W artykule o Przedmiotach można uzyskać więcej informacji na temat statystyk broni, ekwipunku, skąd je zdobyć, itd.)

W tym samym budynku znajduje się Jessie, który za darmo może zresetować twoje punkty umiejętności (w późniejszym etapie gry dokonuje tego Malivox, za niewielką opłatę). Po wyjściu z budynku najlepiej udaj się do miasta Tulimshar w którym znajdziesz całkiem sporą liczbę prostych zadań dla początkującego gracza. Jeżeli masz problemy z odnalezieniem niego, naciśnij przycisk "SOC" (społeczność), wybierz zakładkę GPS i wybierz lokalizację "To Tulimshar Docks" (Doki Tulimshar). Następnie "To Tulimshar North" (Północny Tulimshar) i "To South Tulimshar" (Południowy Tulimshar). Pamiętaj by porozmawiać z NPC Aidan, i zarejestrować się u niego. Dzięki temu będziesz w stanie wymieniać punkty za pokonane potwory na rozmaite nagrody. Wymiany punktów dokonuje Ishi. Miłej zabawy!

Co może ci się nasunąć po spędzeniu dużej liczby godzin przed grą, to że nie masz już w niej zbyt wiele do zrobienia. Stale dodajemy nowe mapy, zadania, NPC, choć nie zawsze nadążamy z oczekiwaniami graczy. Jeżeli chcesz, to możesz nam pomóc i dołączyć do naszej ekipy! To równie proste jak rozpoczęcie tej gry, poza tym to ty jesteś graczem, a nie my, przez co wiesz lepiej na temat tego co można ulepszyć i dodać. Twoja opinia się liczy, nie krępuj się i podziel się nią z nami. Zobacz artykuł Dołączanie do Projektu by uzyskać więcej informacji.

W artykułach Zadania i Przedmioty znajdziesz więcej informacji na temat gry.