Fa:Getting started

شروع به کار

وقتی برای نخستین بار پا به دنیای مانا میگذارید و وارد سرور پیش‌فرض می‌شوید شما یک صفحه با ظاهری خلوت و مرتب مشاهده میکنید که تعدادی دکمه روی آن وجود دارد بیشتر آن‌ها توضیحات خود را به همراه دارند هرچند باید اضافه کرد که بعضی از پنجره ها دکمه ای برای بسته شدن و خروج ندارند.برای خارج شدن از اینگونه پنجره ها شما باید روی دکمه ی ضربدر کلیک کنید تا خارج شوند(در صورتی که آن‌ها را باز کرده باشید) همچنین یک کلید میانبر برای بستن نقشه وجود دارد کلید اف ۱

شما می‌توانید با ان پی سی ها(شخصیت هایی که توسط کامپیوتر و نه سایر اشخاص کنترل می شوند) با کلیک کردن روی آن‌ها گفت و گو کنید.

یک ماگوت

پس از آن شما باید به محتویات موجودی خود نگاهی بیندازید ولی سعی کنید زیاد زمان را هدر ندهید. با کشتن ماگوت ها کار خود را شروع کنید. ماگوت ها موجودات کوچکی هستند که در اطرافتان پراکنده اند.اگر نوار سلامتیتان در حال قرمز شدن بود هراسی نداشته باشید چرا که خانمی به نام الانور در نزدیکی دروازه جنوبی شهر ایستاده است و به صورت رایگان شما را درمان خواهد کرد. البته ناگفته نماند که او نمی‌تواند برای همیشه شما را درمان کند.روندی که در این بازی وجود دارد به این ترتیب است که شما به جانوران حمله کرده و آن‌ها را از بین میبرید سپس به استراحت و تجدید قوا (تا پر شدن نوار سلامتی) می پردازید و سپس مجددن اقدام به حمله به جانوران می نمایید. هر بار که به یک سطح بالاتر(لول) ارتقا می یابید شما تعدادی امتیاز دریافت خواهید کرد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها توانایی‌های خود را افزایش دهید.شما می‌توانید برای افزایش و یا مشاهده این توانایی‌ها از طریق پنجره وضعیت اقدام کنید.

  • نیرو(Strength) : باعث می‌شود که ضربات شما با جنگ افزارها(به جز تیر و کمان) سنگین‌تر و قوی‌تر باشد.
  • چابکی(Agility) : باعث می‌شود که دشمنان شما کمتر به شما ضربه وارد کنند و کند تر عمل کنند و همچنین سرعت ضربه زدن شما بالا برود.
  • انرژی(Vitality) : باعث افزایش حداکثر نوار سلامتی و همچنین سرعت بهبود زخم ها و آسیب دیدگی ها می باشد.همچنین میزان آسیب دیدگی ناشی از ضربات دشمنان را کاهش می دهد.
  • هوش(Intelligence) : باعث افزایش حداکثر نوار سحر و جادوی شما و همچنین سرعت پر شدن مجدد آن میگردد.همچنین توانایی‌های جادویی شما را افزایش خواهد داد.
  • مهارت‌(Dexterity) : باعث می‌شود که ضرباتی که با تیر و کمان وارد میکنید از قدرت بیشتری برخوردار باشند و همینطور باعث این می‌شود که ضربات شما چه به تیر و کمان و چه سایر سلاح ها کمتر به خطا رود.
  • شانس(Luck) : تعیین کننده ی احتمال وارد کردن یا دریافت کردن ضربات بسیار سنگین و حیاتی می باشد.

اطلاعات بیشتر درباره توانایی‌ها Stats

علاوه بر سرزمین بیابانی که در آن شروع به بازی می‌کنید مکان ها و سرزمین های دیگری در دنیای مانا وجود دارند. شما باید خودتان آن سرزمین ها را پیدا کنید. همچنین سلاح های زیاد و متنوعی وجود دارند که شما باید خود آن‌ها را بیابید. همواره از لیست فروش فروشنده ها بازدید کنید تا شاید تجهیزات بهتری برای شما داشته باشند.همچنین ماگوت ها گاهی اوقات یک خنجر از خود بر جای می‌گذارند که چند برابر قوی‌تر از چاقویی است که در ابتدای بازی دریافت می کنید.برای اطلاعات بیشتر به صفحه مرجع اشیاءمراجعه کنید Item Reference


در نهایت شما باید بدانید که اگر ساعت‌های زیادی را در این بازی سپری می‌کنید شما در نهایت حوصله تان سر می‌رود و کار جدیدی برای انجام دادن نمی یابید. در حالی که ما در تلاشیم که امکانات و بخش‌های جدیدی به بازی اضافه کنیم از سرزمین ها و نقشه های مختلف گرفته تا ماموریت های گوناگون و... ولی واقعاً توانایی اینکه با چنین سرعتی اقدام به تولید تمام این اجزا کنیم را نداریم. به همین دلیل اگر مایل به کمک به ما هستید وقت را تلف نکنید و به جامعه کاربری ما بپیوندید. درک این موضوع بسیار ساده است که این شما هستید که بازی را انجام میدهید نه ما. در نتیجه ممکن است ما به درستی ندانیم که شما چه چیزی دوست دارید در حالی که نظر شما برای ما بسیار مهم است. برای اطلاعات بیشتر به پیوستن به پروژه مراجعه کنید Joining the project.

برای مطالعه بیشتر و آگاهی از ماموریت ها و اشیاء فعلی لطفاً صفحات ماموریتها و اشیاء را مشاهده کنیدQuests و Items